Elon Musk, sztuczna inteligencja i startupy z Orange Fab, czyli Viva Technology


30 June 2023

​Sztuczna inteligencja zdominowała tegoroczną edycję konferencji Viva Technology w Paryżu. Sformułowanie „AI” pojawiło się w co trzeciej pozycji w agendzie. Nie mogło go zabraknąć także w wystąpieniu Elona Muska. – Żyjemy w najciekawszych czasach. Jeśli zdarzy się armagedon AI, to nadal chciałbym to zobaczyć. Choć mam nadzieję, że to nie ja go spowoduję – powiedział.

​Założyciel Tesli i SpaceX spotkał się z Christel Heydemann, CEO Grupy Orange w debacie poświęconej etycznym aspektom sztucznej inteligencji, ‘Efficient, Ethical, Embedded: The New Era Powered by Generative AI’. Uczestnicy rozmawiali m.in. o fake newsach, cyberprzemocy i planach na zapewnienie większej ochrony użytkownikom sieci. Podczas Viva Tech wystąpił także prezydent Emmanuel Macron z przesłaniem dotyczącym dalszych inwestycji w rozwój sztucznej inteligencji we Francji.

Poza sztuczną inteligencją tematy wystąpień dotyczyły technologii sportowej (w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku), technologii energetycznej i klimatycznej, web 3.0 i cyberbezpieczeństwa. Warto podkreślić znaczący zwrot w tematyce konferencji – w ubiegłym roku dominował Metaverse.

W tym roku wydarzenie przyciągnęło 150 tysięcy uczestników z 174 krajów, 11400 startupów, 2800 wystawców i ponad 450 mówców. Orange był jednym z partnerów wydarzenia. Ponad 150 start-upów wspieranych przez firmę m.in. w programie Orange Fab zaprezentowało swoje rozwiązania m.in. w obszarach AI, Smart City czy rozwiązań dla biznesu. 

Autor: Marta Cieślak-Krajewska – Kultura i Rozwój, Wydział Kultury Organizacyjnej i Projektów Specjalnych Orange Polska